Návod na zapojení RO

Je to jednoduché - všechno potřebné k instalaci je součástí dodávky (dva igelitové pytlíčky).

 
1 / Na roháček pod kuchyňským dřezem se našroubuje fitinka - přívodní vsuvka (stříbrný šestihran), na tu malý ventil (s tmavomodrou páčkou). Je lepší když to dělá dobrý kutil, protože je to třeba utěsnit teflonovou nití/páskou nebo těsnící koudelí s fermeží a musí se montovat klíčem jen v místě, které je k tomu určeno - vybrání pro klíč přímo na korpusu ventilu. Instruktážní video k instalace hadičky na přívodní ventil je pak ZDE. Zbytek samotné montáže zvládnou už všichni, včetně dětí, žen i starců :-)). 
Pozn.: Česká republika je křižovatka instalatérských kultur. Může se stát, že fitinka (půlcoul) nepasuje na roháček (3/8 coul). V tom případě bude pasovat pod něj. Montáž je v tom případě složitější o demontáž roháčku. Někdy bývá snadnější dát na fitinku a pod fitinku na roháček redukci - stojí od 4,- do 17,- Kč ..:-) Každé stavení má vodu vedenou jiným systémem, tak se omlouváme, že nelze vyhovět všem, a že zabudováním fitinky pod roháček se čas montáže o pár minut prodlouží. 

2 / Vstup vody, tedy bílá hadička, která se napojí od přívodu vody, tedy konkrétně z ventilu s modrou páčkou, viz. předchozí krok, jde následně do první - průhledné nádobky s předfiltrem 5 um.

3 / Červená hadička z oplachového ventilu s kohoutkem je odpad - pozor kohoutek musí být stále v poloze zavřeno. Otevírá se jen jednou za týden na pár minut - proplachuje se tím membrána. Mělo by se pokračovat na něm červenou hadičkou do odpadu. Pod přírubu k odpadu patří malý gumový kroužek, který se s oblibou rád ztrácí. 

4 / Výstup - modrá hadička - úplně nahoře z posledního filtru jde do výdejního kohoutku. 

5/ Membrána - modrý válec - se nesmí kontaminovat se sebemenším zárodkem mikroorganizmů. Proto je třeba ustřihnout konec pytlíku, ve kterém je zalepena na straně, kde je gumové těsnění. Pak se válec přes igelit vytlačí jako nanuk přímo rovnou do pouzdra. Nesahá se na válec membrány nikdy přímo rukama ani jiným materiálem! Zašroubuje a do víka se našroubuje přiložený manometr a do něj vsune bílá hadička, která trčí tak akorát délkou (ze spínací kostky). Názorné video jak namontovat manometr najdete ZDE. Podrobná atestovaná technická specifikace k membráně od patentovaného a námi dodávaného výrobce je k dispozici pak ZDE.

Na přibaleném letáku je namalovaný přídavný zásobník, ten standardně neužíváme, protože pro maloodběr není vhodný. Proč, to se dozvíte ZDE. Stejně tak žlutá hadička je vždy navíc, pouze jako možná náhrada. Při montáži je kdykoli také možné využít naší horkou linku na telefonu: +420 603 771 167.

Pokud si přeje dodání systému včetně montáže přímo u vás, je to také možné. Po Praze a okolí Olomouce je dopravné zdarma, v ostatních případech je za 5,- Kč/Km. Montáž a kompletní zprovoznění systému včetně změření vzorků vody vyškoleným a zkušeným pracovníkem vyjde na 950,- Kč v hotovosti na místě. Jestliže máte o tuto službu zájem, uveďte to prosím do poznámky v objednávce, my se vám obratem ozveme a domluvíme si vhodný termín realizace.H2O_vzorky

V případě, že si montáž provádíte sami, pošlete nám po spuštění vzorky vody ke změření hodnot - jak ze vstupu - přímo z vodovodu, tak vodu z výstupu osmózy. Tyto hodnoty nejsou pro nás, ale zejména pro vás a průběžnému sledování účinnosti systému ve vašich podmínkách. V neposlední řadě také slouží k vyhodnocení opotřebení jednotlivých komponentů a ke stanovení termínu jejich obměny.
Posílá se to v malých pet lahvích od vody, cca 2 dcl. Petka se rozšlápne, aby byla placatá , jako v případě na obrázku vpravo.

Potom se dají vzorky s petkou do bublinkové obálky. Obálka s placatými petkami je silná pod 5 cm a tím pádem se platí poštovné jako za dopis. 
Adresa pro zasílání vzorků je:  Ing. Jirka Veselý, Petra Rezka 3, Praha 4, 140 00. 

Na krabici je napsáno made in Taiwan, ale - srdíčko (tedy membrána systému), předfiltry a regulace jsou patentované z USA, hadičky z Německa, konzole a celková montáž z Česka, fitinky ze Slovenska a z Itálie, krabice, šroubky a pouzdra patron jsou opravdu z Taiwanu :-)

Při výdeji voda teče pomalu, konkrétně tak v poměru 1:2 se spuštěným přídavným čerpadlem, tzn. 1l osmotické vody na 2l odpadní vody a to celé zhruba za 4,5 min. Je to způsobené tím, že membrána propouští jen molekuly vody (při rozbalení je membrána velká asi jak fotbalové hřiště), proto je třeba nastavit optimální režim napouštění - doporučujeme každé ráno napustit džbánek 2 l pro osobu na celý den. V rodinách o více členů se obvykle napouští večer 1-3 5 l demižonky - trvá to cca 20-60 minut. Napuštěná voda má životnost několik měsíců. My však doporučujeme načepovanou vodu vypít do týdne. Skladovaná voda by se měla uchovávat výhradně pouze ve skle. Výjimečně v potravinářských plastech.  
 
Před každým napouštěním je třeba odpustit cca 2 dcl vody. Tam odfukuje při nastartování membrána propadlé nečistoty - proto není součástí sestavy zmiňovaný zásobník. 

Vždy si však prosím pečlivě přečtěte před montáží přiložené provozní manuály a schémata zapojení

Přejeme všem dobrou zdravou chuť z "živé" osmotické vody.

 

RO_schemaTým Osmozy_cz 

Další podrobné videonávody najdete ZDE.